Založ si blog

Money-Money-Money

Istý starý notár povedal:……  „Po dvadsať rokov som mal do činenia s ľudmi a nadobudol som si skúsenosť, že len čo bola reč o peniazoch , prestala každá láska-rodičovská, bratská i láska k Bohu. Boháč nepatrí sebe, ale veciam neživým. Peniaze sú nemilosrdným pánom, ktorý nestrpí vedľa seba iných pánov“.

Pán Papíni mal pravdu a zrejme dospeli k takémuto konštatovaniu aj mnohí iní, ktorý s odstupom času pocítili túto smutnú pravdu ,tiež v chode života  aj sami na sebe. Dvom pánom sa naraz nedá slúžiť. Musíme si vybrať.  Matúš 6,24.

Aj preto mnohí vnímajú nadvládu, tyraniu a moc peňazí veľmi negatívne. Samozrejme, problém nie je v peniazoch samotných, ale v tom, že v našom srdci sa zakorení chamtivá túžba a nekontrolovaná vášeň.láska k týmto peniazom.
Aj preto táto láska k peniazom vo mne vždy vyvolá spomienku na Dostojevského -Zápisky z mŕtveho domu,….kde on poukazoval na tyraniu a moc iného druhu. Ale je jedno ,o akú moc, a tyraniu ide,….ak nás ona deformuje.
Lebo tyranstvo je naozaj pestovaný zvyk v tejto patologicky-chorej, konzumnej spoločnosti, a tento zvyk/návyk/ sa postupne vyvíja, rastie a nakoniec sa vyvinie v nemoc. A spolu s Dostojevským môžme konštatovať, že to potom môže aj „toho najlepšieho človeka premeniť na zviera, otupené, a necitlivé k druhému človeku“. A tam naozaj padá všetko,-ľudská dôstojnosť,čestnosť, poctivosť,láska, vzťahy..
Dostojevský ako znalec človeka a ľudskej psychiky zrejme postrehol ako veriaci človek , čo tiež opisuje spomínanú tyraniu aj keď v trochu inom.
Citujem:
„Nič sme si predsa na svet nepriniesli a nič si z neho neodnesieme. Malo by by nám teda stačiť ,keď máme čo jesť a čo si obliecť. Kto však túži po bohatstve, ľahko podľahne pokušeniu použiť na to aj nepoctivé prostriedky, ktoré ho môžu priviesť do záhuby. Koreňom všetkého zla je totiž láska k peniazom. Mnohým už uzavrela prístup k Bohu a spôsobila veľa utrpenia.“   1 Tim.6,7-10.
V poriadku, možno človek ktorý neverí v Boha, v nadčasovosť a praktickosť Biblie povie , že to nie je pravda!
Ale nemyslím si, že by si to niekto trúfol, nakoľko je to nespočetne krát overená, smutná pravda.
Nespočetné štúdie, výskumy to dokazujú. A tak i pre nás platí Frommova nemilosrdná kritika excesov tržného hospodárstva, prejavujúca sa v peňažnej orientácií na mať – od majetku a moci až po druhého človeka , ktorý nás zaujíma len potiaľ , pokiaľ od neho môžeme získať majetok, slávu sex,rozkoš. Za takúto dravú hrabivosť a lačnosť však ľudia draho platia -úzkosťou a stresmi, morálnou a psychickou degradáciou.

/E.Fromm, Mať alebo byť/

Táto láska k peniazom je najohavnejším ,masovým vrahom v dejinách ľudstva.

Foto:https://pixabay.com/sk/

Skutočne je tomu tak……. a ďalší, výnimočný znalec ľudskej povahy dal tomu širší význam keď povedal: „Lebo čo prospeje človeku ak získa aj celý svet, a večný život pritom stratí? Je azda na svete niečo cennejšie ako život?“ /Marek 8,36-37/

Zrejme nie. Lebo život nie je počítačová hra. Je to trpký paradox, a fenomén tejto doby, ktorý stále viac sa vytŕča na piedestále tohto sveta, a pritom sa nám stále a opakovane hovorí, že skutočné šťastie, spokojnosť v hmotnom majetku, v peniazoch nenájdeme.

Lebo, keď už ľudia majú dostatok peňazí na uspokojenie svojich základných potrieb, z ďalšieho množstva peňazí sa už veľmi netešia. Skromnosť,  sebestačnosť a  vyrovnanosť je potom namieste.

Kto ľúbi peniaze, nikdy ich nemá dosť. Kto ľúbi hojnosť, nikdy nemá dosť príjmov. Aj toto je márnosť.  Kazateľ 5,9. …alebo inak: „Honba za vetrom“! A tak skôr chytíte ten vietor, akoby ste získali pravé šťastie z hromadenia peňazí!
A nakoniec je to tak, že čím rastie naša ekonomická solventnosť, štandard vyššie , ….tak tým úmerne k danému rastu, napredujú aj naše duševné poruchy. A tak dostávame všetci radu –  „vyvarujme sa chamtivosti, lebo zmyslom života nie je hromadenie bohatstva.“: Lukáš 12,15. /Preklad v modernom jazyku/
A tak nech sám život prehovorí. Jane Fondová, slávna hollywoodska herečka, ktorá v sedemdesiatych rokoch dostávala pol milióna dolárov za každý film povedala: „Okúsila som chuť bohatstva a všetkých materiálnych vecí. Neznamenajú vôbec nič. Každý plavecký bazén tu ide ruka v ruke s psychiatrom, nehovoriac o rozvodoch a o deťoch čo nenávidia svojich rodičov“.
A tak ozvenami stáročí znie to, tak často pre-počuté a prehliadané: „Šťastnejší /blahoslavenejší/sú tí ,čo dávajú, ako tí čo berú“
Zrejme aj Einstein vedel o týchto pravdivých slovách keď povedal: „Hodnota človeka sa by sa mala posudzovať podľa toho čo dáva, nie podľa toho čo je schopný prijať“/brať/.
A tak sa ani asi nečudujeme , že u ľudí žijúcich v bohatej spoločnosti, u tých ktorých životným krédom je hedonizmus si všímame rastúcu tendenciu radiť sa s terapeutom. Skončíme tak všetci?
Namieste sú potom slová z osvedčeného receptu na skutočné bohatstvo, ktoré prináša skutočnú spokojnosť , a ktoré sú zapísané u Matúš 6,19-20. Je to bohatstvo, ktoré sa nestratí ani pri menovej kríze,nikto vám ho neukradne, a ani moľ a hrdza ho nežerie!
A sú to slová, ktoré mnohí často používajú/hlavne tí solventnejší,celebrity, horných desaťtisíc, atď./ aby tak často svojim skutočným ,sebeckým pohnútkam a prioritám dali vznešenú podobu. Už aj preto,že úprimná a poctivá sebareflexia by mohla odhaliť niečo iné, menej vznešené.
Ale človek vie zmeniť svoje postoje a hodnoty, a tak mu/im/ neberme túto nádej, lebo ktovie?  Všetci sa totiž meníme, a nad nikým nelámeme palicu.
Život nás dňom za dňom priúča, a vraví nám aj o pominuteľnosti bohatstva, aj to, čo nám môže priniesť skutočnú spokojnosť, a skutočné bohatstvo.Nechajme sa ním poučiť!

A záver tejto úvahy je:preto:

Nenamáhaj sa získať bohatstvo; prestaň na to myslieť.  Ak vrhneš

naň pohľad, už ho niet, lebo si spraví krídla sťa orol, ktorý letí k nebesiam.“  Príslovie 23,4-5.

Raz sme dolu, raz hore. Dnes sme bohatí a zajtra môžme prísť o všetko. Ale niekto sa spýta prečo? Odpovieme opäť rečou Písma:

Nepovedz: Ako je to, že predošlé dni boli lepšie, ako sú tieto? Lebo by si sa nepýtal na to z múdrosti“  Kazateľ 7,10.

Proste,….tak to už v tomto turbulentnom živote chodí.

——————————————————————————————–

 

Foto/zdroj/:https://pixabay.com/sk/

Foto: 1x vlastné.

Založme oheň, budeme páliť vojenskú výzbroj celého sveta!

25.07.2020

Námet daného blogu platí do slova a do písmena. Blíži sa čas, keď naozaj sa budú „páliť“ sedem rokov všetky zbrane sveta. Aj keď to slovo – „páliť“ môžme chápať či už ako – likvidovať, ničiť, alebo aj doslovne. Nakoľko oheň zohráva primárnu úlohu v taviacich peciach. A väčšina zbraní je zo železa. Dané proroctvo môžme [...]

Ako sa to všetko skončí?

02.05.2020

Mnohí ľudia by chceli poznať odpoveď na nadhodenú otázku. A tiež aj to, že ak pominie súčasná pandémia koronavírusu, či môžme očakávať zmenu k lepšiemu? A je to úplne prirodzené. Dnes aj mnohí neveriaci /inoverci-nekresťania/ zbystrili svoju pozornosť, a zaujímajú sa viac ako obyčajne o budúcnosť, o dianie vo svete a dokonca hľadajú mnohí aj odpovede na [...]

Ako sa bezpečne skryť pred štvrtým, apokalyptickým jazdcom?

12.04.2020

Jedno pozoruhodné proroctvo je zaznamenané v 6 kapitole knihy Zjavenie. Ježiš tu láme sedem pečatí zo zvitku, čo poukazuje na odhalenie, oznámenie niečoho dôležitého, čo sa spĺňa v dnešných časoch. Citujem: ……… „Keď otvoril štvrtú pečať, počul som hlas štvrtého Živého /cherubína/: „Poď!“ A hľa, mŕtvolne bledý kôň a ten, [...]

Marek Krajčí

Dobrovoľný test? Zabudnite. Štát vás môže zavrieť doma aj tak

19.10.2020 22:34

Test na koronavírus - povinný alebo dobrovoľný? Minister zdravotníctva Marek Krajčí naznačil, ako by vláda mohla tento problém obísť.

počítač, informačné technológie, vírus, hacker,

USA obvinili členov ruskej vojenskej rozviedky z útokov na širokú škálu cieľov

19.10.2020 22:20

Obvinenie sa však netýka zasahovania do amerických volieb v roku 2016.

pocasie-20-10-2020

Rána ponuré, ale deň pekný. Kde je na to šanca?

19.10.2020 19:00

Rána nebudú najkrajšie, môžu byť hmlisté a ponuré. Na niektorých miestach sa však vyčasí tak, že deň bude pekný.

vlk, vlky, zvieratá, les, predátor

Minister životného prostredia Budaj je za určenie nulovej kvóty na lov vlka

19.10.2020 17:47

V utorok zasadne pracovná skupina.

milano

1 Kor. 7,29-31 - "Hovorím vám, bratia, že už nezostáva veľa času. Odteraz nech tí, čo majú manželku, žijú tak, ako keby ju nemali; tí, čo plačú, ako keby neplakali; tí, čo sa radujú, ako keby sa neradovali; tí, čo kupujú, ako keby nič nemali, a tí, čo užívajú svet, nech ho neužívajú naplno, lebo scéna tohto sveta sa mení."

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 83774x
Priemerná čítanosť článkov: 2464x

Autor blogu

Kategórie