Založ si blog

„Stratený raj“ /Paradise lost/

Zrejme mnohí poznáme dielo jedného z najvýznamnejších anglických básnikov zo 17 storočia? Jeho dielo malo veľký dopad na myslenie a tvorbu mnohých iných ľudí. Už samotný fakt, že opisuje pozemský raj a zároveň spomína, že niektorí budú žiť aj v nebi, poukazuje na netradičné až kacírske myslenie vtedajšej doby, už aj preto, že on ako znalec teológie, histórie odmietal isté doktríny katolíckej a aj protestantskej cirkvi.  /trojicu,nesmrteľnú dušu/. Ef.1,9-11
John Milton a aj iní/Newton/ v priebehu kresťanskej histórie verili v pozemský raj, ktorý bol zámerom Boha Biblie, a jeho zámerom s ľudmi, ktorí v ňom mali žiť. Milton cituje správu v genesis a tam môžme jasne vidieť, čítať, že pokiaľ by Adam s Evou nezhrešili, tak by boli žili večne v pozemskom raji. Správa v 1 Mojžišovej /genesis/1,28 uvádza:….. „Boh ich požehnal a povedal im:  Buďte plodní, množte sa, naplňte zem a podmaňte si ju; vládnite nad morskými rybami, nad nebeským vtáctvom a nad každým živočíchom, čo sa hýbe na zemi.“
Áno,…..Zem mala byť trvalým domovom pre celé ľudstvo. Ale niekto možno povie ,…že po hriechu Adama sa to zmenilo. Pýtame sa prečo?  Tiež sa pýtame, ….je niekde v Písme zmienka, že sa naozaj zmenilo pôvodné Božie predsavzatie so zemou? Nie,nikde v Písme to nenájdete! Práve naopak. Izaiáš 55,11 píše…:
„Lebo ako padá z neba dážď a sneh a nevráti sa tam, kým nenapojí zem, kým ju nezúrodní a nerozzelení, aby dala semeno rozsievačovi a chlieb na jedlo, tak je to so slovom, ktoré vychádza z mojich úst, nevráti sa ku mne neplodné, ale urobí, čo som chcel, uskutoční to, na čo som ho poslal.“
Jednoducho, nakoľko je Boh Biblie všemohúci, tak všetko splní do bodky , čo si predsavzal. A teda aj sľub o pozemskom raji a harmonickej ľudskej rodine, ktorá skôr, či neskôr bude túto zem spravovať. Nemennosť Božích predsavzatí,sľubov uvádzajú aj mnohé iné biblické pasáže. Citujem Matúša 5,17-18…..„Nemyslite si ,že som prišiel zrušiť to, čo bolo prikázané alebo predpovedané v Starom zákone. Naopak, neprišiel som to zrušiť, ale naplniť. S plnou vážnosťou vám hovorím, kým trvá nebo a zem,ani písmenko,ani čiarka z toho,čo Boh prikázal,nestratí platnosť, kým sa všetko nenaplní.“  /preklad v modernom jazyku/
Teda,aj tu vidíme opakované potvrdenie toho, že Boh nezmenil svoje predsavzatie so zemou, a že sa musí istotne naplniť. Ježišove slová z kázne na vrchu z Matúša 5,5 potom dávajú zmysel. „Šťastní sú tichí/mierni/ ,lebo Boh im dá celú zem“.
A to je len jeden Ježišov odkaz na Boží sľub zo Žalmu 37,11,. 29.….

„Ale pokorní budú dedičmi zeme a budú žiť vo veľkej spokojnosti “ „Spravodliví ľudia budú dedičmi zeme a budú na nej bývať natrvalo“.

A presne to bola aj viera židovského národa, a aj viera prvotnej kresťanskej obce! Ak logicky premýšľame, a veríme, že zem bola tvorená milióny/možno viac/rokov, a potom by na nej ľudstvo žilo len niekoľko tisícročí,……..tak takáto predstava je absurdná. To by Boh potom len zbytočne mrhal svojou energiou, umom,časom a podobne. A ak majú naozaj všetci spasení skončiť v nebi, tak danou skúškou mohli ľudia prejsť aj tam a Boh sa nemusel namáhať s tvorením zeme. Tej, o ktorej Kazateľ v 1,4 píše: ….. „Pokolenie odchádza a druhé prichádza, ale zem stojí naveky.“
A to aj napriek tomu, že teológovia „kresťanstva“ ju vidia už spálenú na uhoľ.
Prečo sa potom v učení kresťanstva zmenilo toto pôvodné Božie predsavzatie, a večný život bol presmerovaný do neba?
Kto to zmenil?
Nuž bolo ich viac,…tých , ktorí popustili uzdu svojej fantázií a ktorí boli ovplyvnení názormi Gréckej filozofie a tak si postupne kresťanstvo začínalo raziť cestu k potlačeniu milénia, viery prvotných kresťanov. A boli za tým viaceré činitele , od pochybnosti a kritiky knihy Zjavenie,…. tiež prispela k tomu aj nevraživosť medzi  pohanskými a židovskými kresťanmi, a hlavne, pohanské myšlienky,názory,prvky. A najviac sa samozrejme o zrušenie milénia pričinili tí, ktorých „myseľ bola taviacim kotlom“ , spomínanej pohanskej filozofie – Origenes a Augustín. /Alexandrijska škola/

A tak „pôvodná, jednoduchá a zrozumiteľná nádej kresťanov , bola nahradená náboženstvom a sľubmi, ktorým sa nedalo rozumieť“! /Adolf Harnack/
A tak sa stratila pôvodná myšlienka z knihy genesis a pôvodný zámer Boha. A tak sa len opäť pýtame: „prečo?“  Či snáď celý Starý zákon a aj Nový zákon na niektorých miestach nepíšu o raji, obnove a očistení zeme a privedení do stavu aké boli na počiatku? Nespomínajú sa tu mnohé sľuby ktoré možno uplatniť len na pozemský raj a nie na nebeský? Tak prečo potom sa ľudom ponúka niečo, čo nevychádza z Písma a z Božích sľubov? Je vôbec možné zmeniť Slovo živého Boha? A postaviť ľudské názory nad Jeho nemenné SLOVO?
To, ktoré má nastálo a hlboko vyryté dané sľuby:….„Nebesia patria Jahvemu, ale zem zveril ľuďom.“  Žalm 115,16
Samozrejme, ak niekto povie že, biblické milénium treba chápať inak a podloží to Písmom a zdravým úsudkom, tak sa dá o tom polemizovať. Ale ak nevieme svoje tvrdenia obhájiť a zároveň nemôžme poprieť značnú časť Písma,tak je nám jasné, že niekto opäť prijal nejakú náuku, učenie, a ignoroval na celej čiare Písma. Autor „Strateného raja“, John Milton napísal aj báseň /pokračovanie/ tej prvej „Paradise Regained“ (Raj znovu-získaný), a on veril, že raj bude obnovený a s dôverou napísal: „Potom bude celá zem rajom.“  A tak aj keď niekto prebral kompetencie Boha, a zrušil milénium, jeho sľuby to nijak neohrozí a naozaj ,pozemský raj, krásna , pozemská záhrada s duševne, duchovne čistými a láskou pretvorenými ľudmi, sa stane niečim tak istým, ako je slnko na nebesiach. Biblia sľubuje v modlitbe „Otčenáš“, že sa opäť bude „diať Božia vôľa nielen v nebi, ale i na zemi“. Mat.6,10

A my sa vrátime tam, kde je naše miesto, domov, k Otcovi –  stratený raj sa znovu-získal a už nám ho nikto nezruší, nevezme!

 


 

Foto/zdroj/https://pixabay.com/

Všetko je možné! Pravoslávny kňaz chváli Jehovových svedkov.

27.09.2019

Sú Jehovovi svedkovia "extrémistickou skupinou", alebo si zaslúžia pochvalu za svoju činnosť a bezúhonnosť? Zaujímavé je to, že svojho času ..... Prezident Putin vyznamenal rodinu Jehovových viac »

Smrtiaca ilúzia !

30.08.2019

[caption id="attachment_577" align="alignright" width="284"] závoj smrtiacej ilúzie[/caption] Môže falošná predstava, ilúzia zabíjať? A môže to robiť vo veľkom meradle, o ktorom nemáme ani viac »

Hádanka života a smrti ! ?

03.05.2019

Sú hádanky, hlavolamy ,ktoré ak uhádneme získame /máme/ dobrý pocit, niekedy možno vyhráme knihu alebo aj hodnotnejšiu cenu. Ale je jedna hádanka, ktorú je dnes životne dôležité spoznať. viac »

Mick Mulvaney

Trump pozastavil Ukrajine pomoc z politických dôvodov

17.10.2019 23:14

Priznal to úradujúci vedúci kancelárie Bieleho domu Mick Mulvaney, pričom tých, ktorých takýto Trumpov krok znepokojuje odkázal: "Preneste sa nad to."

Kuba Balet Alicia Alonsová Úmrtie

Vo veku 98 rokov zomrela legendárna kubánska baletka Alicia Alonsová

17.10.2019 22:00

Alonsová bola jedinou latinskoamerickou tanečnicou, ktorá dostala honorárny titul "prima ballerina assoluta" - ojedinelé ocenenie udeľované najvýznačnejším baletkám svojej generácie.

Trump / G-7 Summit /

Nasledujúci summit G7 sa bude konať v Trumpovom golfovom klube

17.10.2019 21:28

"Sme absolútne presvedčení, že toto je pre summit najlepšie miesto," vyhlásil úradujúci vedúci kancelárie Bieleho domu Mick Mulvaney na tlačovej konferencii.

Euro, peniaze, meter, kríza

Štát dupne na banky

17.10.2019 21:00

Koaličná rada finančným domom škrtla zisky o približne 130 miliónov eur za rok. Špeciálny bankový odvod bude vo výške 0,2 percenta.

milano

„Aj keď má niekto hojnosť, jeho život nevyplýva z toho, čo má.“ — LUKÁŠ 12:15.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 33432x
Priemerná čítanosť článkov: 1337x

Autor blogu

Kategórie