Založ si blog

„Stratený raj“ /Paradise lost/

Foto:https://pixabay.com/sk/

Zrejme mnohí poznáme dielo jedného z najvýznamnejších anglických básnikov zo 17 storočia? Jeho dielo malo veľký dopad na myslenie a tvorbu mnohých iných ľudí. Už samotný fakt, že opisuje pozemský raj a zároveň spomína, že niektorí budú žiť aj v nebi, poukazuje na netradičné až kacírske myslenie vtedajšej doby, už aj preto, že on ako znalec teológie, histórie odmietal isté doktríny katolíckej a aj protestantskej cirkvi.  /trojicu,nesmrteľnú dušu/. Ef.1,9-11
John Milton a aj iní/Newton/ v priebehu kresťanskej histórie verili v pozemský raj, ktorý bol zámerom Boha Biblie, a jeho zámerom s ľudmi, ktorí v ňom mali žiť. Milton cituje správu v genesis a tam môžme jasne vidieť, čítať, že pokiaľ by Adam s Evou nezhrešili, tak by boli žili večne v pozemskom raji. Správa v 1 Mojžišovej /genesis/1,28 uvádza:….. „Boh ich požehnal a povedal im:  Buďte plodní, množte sa, naplňte zem a podmaňte si ju; vládnite nad morskými rybami, nad nebeským vtáctvom a nad každým živočíchom, čo sa hýbe na zemi.“
Áno,…..Zem mala byť trvalým domovom pre celé ľudstvo. Ale niekto možno povie ,…že po hriechu Adama sa to zmenilo. Pýtame sa prečo?  Tiež sa pýtame, ….je niekde v Písme zmienka, že sa naozaj zmenilo pôvodné Božie predsavzatie so zemou? Nie,nikde v Písme to nenájdete! Práve naopak. Izaiáš 55,11 píše…:
„Lebo ako padá z neba dážď a sneh a nevráti sa tam, kým nenapojí zem, kým ju nezúrodní a nerozzelení, aby dala semeno rozsievačovi a chlieb na jedlo, tak je to so slovom, ktoré vychádza z mojich úst, nevráti sa ku mne neplodné, ale urobí, čo som chcel, uskutoční to, na čo som ho poslal.“
Jednoducho, nakoľko je Boh Biblie všemohúci, tak všetko splní do bodky , čo si predsavzal. A teda aj sľub o pozemskom raji a harmonickej ľudskej rodine, ktorá skôr, či neskôr bude túto zem spravovať. Nemennosť Božích predsavzatí,sľubov uvádzajú aj mnohé iné biblické pasáže. Citujem Matúša 5,17-18…..„Nemyslite si ,že som prišiel zrušiť to, čo bolo prikázané alebo predpovedané v Starom zákone. Naopak, neprišiel som to zrušiť, ale naplniť. S plnou vážnosťou vám hovorím, kým trvá nebo a zem,ani písmenko,ani čiarka z toho,čo Boh prikázal,nestratí platnosť, kým sa všetko nenaplní.“  /preklad v modernom jazyku/
Teda,aj tu vidíme opakované potvrdenie toho, že Boh nezmenil svoje predsavzatie so zemou, a že sa

Foto:https://pixabay.com/sk/

musí istotne naplniť. Ježišove slová z kázne na vrchu z Matúša 5,5 potom dávajú zmysel. „Šťastní sú tichí/mierni/ ,lebo Boh im dá celú zem“.
A to je len jeden Ježišov odkaz na Boží sľub zo Žalmu 37,11,. 29.….

„Ale pokorní budú dedičmi zeme a budú žiť vo veľkej spokojnosti “ „Spravodliví ľudia budú dedičmi zeme a budú na nej bývať natrvalo“.

A presne to bola aj viera židovského národa, a aj viera prvotnej kresťanskej obce! Ak logicky premýšľame, a veríme, že zem bola tvorená milióny/možno viac/rokov, a potom by na nej ľudstvo žilo len niekoľko tisícročí,……..tak takáto predstava je absurdná. To by Boh potom len zbytočne mrhal svojou energiou, umom,časom a podobne. A ak majú naozaj všetci spasení skončiť v nebi, tak danou skúškou mohli ľudia prejsť aj tam a Boh sa nemusel namáhať s tvorením zeme. Tej, o ktorej Kazateľ v 1,4 píše: ….. „Pokolenie odchádza a druhé prichádza, ale zem stojí naveky.“
A to aj napriek tomu, že teológovia „kresťanstva“ ju vidia už spálenú na uhoľ.
Prečo sa potom v učení kresťanstva zmenilo toto pôvodné Božie predsavzatie, a večný život bol presmerovaný do neba?
Kto to zmenil?
Nuž bolo ich viac,…tých , ktorí popustili uzdu svojej fantázií a ktorí boli ovplyvnení názormi Gréckej filozofie a tak si postupne kresťanstvo začínalo raziť cestu k potlačeniu milénia, viery prvotných kresťanov. A boli za tým viaceré činitele , od pochybnosti a kritiky knihy Zjavenie,…. tiež prispela k tomu aj nevraživosť medzi  pohanskými a židovskými kresťanmi, a hlavne, pohanské myšlienky,názory,prvky. A najviac sa samozrejme o zrušenie milénia pričinili tí, ktorých „myseľ bola taviacim kotlom“ , spomínanej pohanskej filozofie – Origenes a Augustín. /Alexandrijska škola/

Foto:
https://pixabay.com/sk/

A tak „pôvodná, jednoduchá a zrozumiteľná nádej kresťanov , bola nahradená náboženstvom a sľubmi, ktorým sa nedalo rozumieť“! /Adolf Harnack/
A tak sa stratila pôvodná myšlienka z knihy genesis a pôvodný zámer Boha. A tak sa len opäť pýtame: „prečo?“  Či snáď celý Starý zákon a aj Nový zákon na niektorých miestach nepíšu o raji, obnove a očistení zeme a privedení do stavu aké boli na počiatku? Nespomínajú sa tu mnohé sľuby ktoré možno uplatniť len na pozemský raj a nie na nebeský? Tak prečo potom sa ľudom ponúka niečo, čo nevychádza z Písma a z Božích sľubov? Je vôbec možné zmeniť Slovo živého Boha? A postaviť ľudské názory nad Jeho nemenné SLOVO?
To, ktoré má nastálo a hlboko vyryté dané sľuby:….„Nebesia patria Jahvemu, ale zem zveril ľuďom.“  Žalm 115,16
Samozrejme, ak niekto povie že, biblické milénium treba chápať inak a podloží to Písmom a zdravým úsudkom, tak sa dá o tom polemizovať. Ale ak nevieme svoje tvrdenia obhájiť a zároveň nemôžme poprieť značnú časť Písma,tak je nám jasné, že niekto opäť prijal nejakú náuku, učenie, a ignoroval na celej čiare Písma. Autor „Strateného raja“, John Milton napísal aj báseň /pokračovanie/ tej prvej „Paradise Regained“ (Raj znovu-získaný), a on veril, že raj bude obnovený a v pevnej dôvere  napísal: „Potom bude celá zem rajom.“  A tak aj keď niekto prebral kompetencie Boha, a zrušil milénium, jeho sľuby to nijak neohrozí a naozaj ,pozemský raj, krásna , pozemská záhrada s duševne, duchovne čistými a láskou pretvorenými ľudmi, sa stane niečim tak istým, ako je slnko na nebesiach. Biblia sľubuje v modlitbe „Otčenáš“, že sa opäť bude „diať Božia vôľa nielen v nebi, ale i na zemi“. Mat.6,10

Foto:https://pixabay.com/sk/

A my sa vrátime tam, kde je naše miesto, domov, k Otcovi –  stratený raj sa znovu-získal a už nám ho nikto nezruší, nevezme!

 

 

Foto/zdroj/https://pixabay.com/

„Vyjdi môj ľud z Veľkého Babylonu“! Ide vám o život! . .. .. .. .. .. .. . /ale kto to je? /

15.02.2020

Pud sebazáchovy je veľmi silná emócia, ktorá nám pomáha prežiť. Otázka stojí: Ako by sme sa správali v čase ohrozenia? Utečieme, útočíme, zachováme si chladnú hlavu, podľahneme panike viac »

Najväčšie – znamenie – v dejinách sveta!

28.12.2019

"“Keď sa zvečerí, hovorievate: “Bude pekne, lebo sa červenie nebo;” a ráno: “Nebo je zachmúrené a červené, dnes bude búrka.” Vzhľad oblohy viete posúdiť,a znamenia časov neviete?! viac »

Pokrivený, prekrútený Boh.

22.11.2019

Žalmista uvádza jedno zvláštne pravidlo: ..... "S milosrdným svätým sa dokazuješ milosrdným svätým; s bezúhonným človekom sa dokazuješ bezúhonným; s čistým sa dokazuješ čistým a s viac »

Cestovanie / Letisko / Lietanie / Pasažier /

Na slovenských medzinárodných letiskách odmerajú teplotu každému

28.02.2020 17:45

Opatrenie slúžiace na prevenciu pred koronavírusom vyplynulo z rokovania Bezpečnostnej rady. Hygienici každému, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny práve pricestoval, odmerajú teplotu.

električka / Luxembursko /

Luxembursko v sobotu spustí verejnú dopravu zdarma

28.02.2020 17:11

S bezplatnou verejnou dopravou experimentovalo už množstvo európskych miest. Luxembursko je však prvou krajinou, ktorá ju zavedie celoplošne.

zeman, kiska, prezident

Prezident Zeman pre Pravdu: Do Moskvy pôjdem, prijme ma Putin

28.02.2020 15:34

Český prezident Miloš Zeman poskytol Pravde exkluzívny rozhovor. Pozrite si časť interview, kde hovorí aj o náraste extrémizmu v Európe.

Miroslav Lajčák

Rumunský prezident udelil Lajčákovi najvyššie rumunské vyznamenanie

28.02.2020 15:27

Rumunský prezident Klaus Iohannis udelil ministrovi zahraničných vecí SR Rad Hviezda Rumunska za jeho diplomatické aktivity a prínos v prospech rumunsko-slovenských vzťahov.

milano

Mat. 24,14 - "Toto evanjelium o kráľovstve sa bude hlásať po celom svete na svedectvo všetkým národom. A potom príde koniec."

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 50331x
Priemerná čítanosť článkov: 1736x

Autor blogu

Kategórie